środa, 5 czerwca 2013

75 lat przemysłu lotniczego w Mielcu75-lecie przemysłu lotniczego w Mielcu

Spoglądając na kalendarz wydaje się, że to było tak nie dawno, kiedy Mielec rozpoczął przygodę z lotnictwem. Wtedy, przed 75 laty, nikomu nawet w snach nie przychodziło na myśl, jak przez te lata Mielec się rozwinie i rozbuduje. Przecież ja pamiętam, czasy kiedy na miejscu tętniących dzisiaj życiem ulicach rosły kartofle i pasły się krowy.
 Nasuwa się pytanie, jak to się stało, że z małego galicyjskiego dawniej miasteczka wyrosła ponad 60 tysięczna metropolia i dalej się rozwija. Jakie były tego  przyczyny i początki? Co to byli za ludzie, którzy tego dzieła się podjęli, tworząc zręby przemysłu lotniczego i nowoczesnego miasta. Dokonania tamtych ludzi z przed 75 laty będą w naszych oczach jeszcze większe, jeśli uświadomimy sobie z jakiego poziomu startowało społeczeństwo tamtych czasów. Panowało zacofanie, ciemnota, analfabetyzm, bezrobocie i bieda. To jarzmo zaborców wycisnęło i pozostawiło Polsce takie piętno, a w dawnej Galicji wyciśnięte zostało najboleśniej. Patrząc przez ten pryzmat, tym bardziej widać jakiego ogromnego dzieła dokonało społeczeństwo Mielca budując nowoczesny przemysł i miasto.
Dzisiaj w rocznicę 75-lecia warto przypomnieć tamte odległe czasy, dokonania i oddać hołd tym wszystkim, którzy tego dokonali. Na pewno należy się ono Braciom Działowskim, którzy zaszczepili społeczeństwu lotnictwo, ale także wielu innym, bezimiennym twórcom tego dzieła. Przypomnijmy sobie tamte czasy, jak się to zaczęło i trwa po dziś dzień.
Kliknijmy poniżej i poczytajmy.
http://www.loteczka.eu/files/Galerie/Galeria%201/Przemysl%20lotniczy%20w%20Mielcu.pdf 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz