niedziela, 19 listopada 2017

Listopadowe spotkanie LoteczkiListopadowe spotkanie w klubie lotników „Loteczka”
Myślę że powinni żałować wszyscy, którzy nie byli 14 listopada na spotkaniu w Loteczce. Wprawdzie nie było to spotkanie na miarę Złotych Lotek, czy jubileuszu, jednak było to spotkanie wyjątkowe pod innym względem, ale po kolei.

Zaczęło się mszą świętą w kaplicy lotników na Gądowie odprawioną przez proboszcza Majdę i O. Dominika Orczykowskiego. Ksiądz Majda zwracając się do zgromadzonych lotników podkreślił wagę listopadowego spotkania poświęconego zmarłym lotniczym przyjaciołom. Natomiast O. Dominik jak zwykle w płomiennych słowach wyraził kazanie trafiające wprost do serc zebranych. Żałuję, że niewiele z jego słów zrozumiałem, bo moje aparaty słuchowe bardzo wrażliwe na panujące w kaplicy echo odbierały tylko poszczególne słowa. Nawet nie udało mi się zrozumieć nagrania z dyktafonu. Zagadnięty później O. Dominik, aby dał mi tekst swego kazania powiedział, że nigdy nie przygotowuje wcześniej kazania i nie ma tekstu. Uznałem to za fenomenalną zdolność trafiania w sedno w swych wypowiedziach. Po mszy świętej wykonane zostało przed ołtarzem zdjęcie, a następnie wszyscy udali się do Orlego Gniazda na spotkanie.


Ryszard Choniawko zasłuchany w kazanie O. Dominika

O. Dominik Orczykowski wygłaszający kazanie

O. Dominik Orczykowski i Stanisław Błasiak czytający długą listę zmarłych członków Loteczki

Grupowe zdjęcie przed ołtarzem

Po mszy świętej


Nie było to dla mnie wyjątkowe spotkanie dlatego, że jadąc na Żernikach spotkałem się z sarną, co kosztować mnie będzie ponad 500 zł, ale dlatego że wygłoszona prelekcja przez prezesa Aeroklubu Wrocławskiego Marka Jóźwickiego była niezwykle ciekawa.
Prezes Aeroklubu Marek Jóźwicki podczas prelekcji

Przedstawił on historię Aeroklubu od 1945 roku, który założony został na Gądowie i poprzez wszelkie tarapaty znalazł się obecnie w Szymanowie. W dobitnych słowach akcentował wszystkie upadki i wzloty Aeroklubu podkreślając zasługi wielu osób na czele z płk Antonim Chojcanem, którego zasługi były ogromne. Prelekcję uzupełniał prezentowanymi na wyświetlaczu zdjęciami, co w znacznym stopniu podnosiło atrakcyjność wypowiedzi.
Henryk Kucharski - niezwykle aktywny sekretarz klubu Loteczka


Zasłuchani Wiesław Mercik,Bronisław Czapski i Jan Mikołajczyk
Teofil Lenartowicz i Ojciec Dominik Orczykowski.


Z innych wątków spotkania warto podkreślić informację sekretarza Kucharskiego o zaproszeniu członków Loteczki przez LZN do wspólnego udziału w ich siedzibie na Psim Polu w dniu 22 listopada o godzinie 10-tej. Również ja wystąpiłem przekazując klubowi Loteczka pozdrowienia od V Zjazdu Agrolotników odbytego w październiku w Mielcu. Przekazałem też kilku członkom Loteczki książki publikowane na V Zjazd pt. Afrykańskie Podboje Agrolotników autorstwa Lesława Karsta, które po przeczytaniu mogą być przekazane następnym. Natomiast Jerzy Musiał  podkreślił  w tejże publikacji dużą ilość, na ponad 400 stronach, informacji lotniczych wraz z ich wartością historyczną.

W spotkaniu uczestniczyła duża ilość osób, których tak zainteresowała prelekcja prezesa Aeroklubu, że na sali panowała wyjątkowa cisza.
Teofil Lenartowicz
Wrocław, dnia 18 listopada 2017

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz