wtorek, 29 grudnia 2015

Afera pomnikowa w MielcuAfera pomnikowa
            Pragnę odnieść się do tematu poruszonego w mieleckim tygodniku Korso z 22 grudnia 2015, gdzie mowa o głosach po usunięciu pomnika żołnierza radzieckiego. Jakimś dziwnym trafem z dyskusji o pomniku zeszliśmy na opinie o Armii Czerwonej. W Korso zacytowano protest federacji rosyjskiej, negatywną opinię o tej armii przedstawiciela IPN, szeroko pogląd obrońcy pomnika i nawet kilka moich zdań napisanych na blogu w tej sprawie. Takie zaprezentowanie opinii uważam za manipulację dziennikarską, w której dziennikarz staje po  jednej stronie sporu nie ujawniając własnego zdania, ani historycznych faktów. 
            W poprzednim temacie na blogu wyraziłem własną opinię i propozycję pomnika upamiętniającego Żołnierzy Wyklętych Ziemi Mieleckiej. Szeroko uzasadniłem swój pogląd o czym gazeta nie wspomniała, natomiast ja uważam, że był to ważny aspekt dyskusji.
            Ponieważ z dyskusji o pomniku redaktor zszedł na temat o Armii Czerwonej, uważam że jest to już całkowicie inny temat, na który pragnę zabrać głos. Nie występuję jako historyk, bo nim nie jestem, ani nie mienię się znawcą tej lokalnej mieleckiej historii, ale zabieram głos jako 88-latek mający duże doświadczenie życiowe i jako 17-letni świadek wydarzeń, gdy Armia Czerwona wkroczyła na Ziemi Mielecką i przez 6 miesięcy byliśmy strefą przyfrontową.
            Armia Czerwona widziana przeze mnie w 1944 roku, to było zupełnie inne wojsko niż to co widziałem poprzednio. Nie chodzi tylko o to, że ich nie widziałem idących w szyku, ale ci żołnierze przywłaszczali sobie wszystko co się dało. Nie znane im było poczucie własności. Panowało kompletne bezprawie. Pamiętam strach mojej siostry w oczach, kiedy trzymając na rękach 4-tygodniową córkę broniła się przed zgwałceniem przed pijanymi oficerami. Pamiętam jak w wigilię B.N. chodzili wyrzucać nas z domów, aby przeszkodzić w świętowaniu. Nawet dowódcy tej armii nie uznawali wartości własnych żołnierzy. Pamiętam jak zrobili sobie ostre ćwiczenia i walili ostrymi pociskami artylerii w tłum nacierających własnych żołnierzy. Spalili wówczas kilka domów pod lasem, a ja widziałem wozy z wożonymi trupami i rannymi. Pytanie, ilu tych zabitych przez siebie leży na mieleckim cmentarzu? Mówili – u nas ludziej mnogo. Pamiętam, gdy już w styczniu pogonili Niemców na zachód i nie stacjonowali w Przecławiu, przychodzili z Tuszymy na rabunek do Przecławia. Kiedy było już za wiele rabunków, Przecławianie zmobilizowali się, chłopcy z Milicji Obywatelskiej rozdali im broń i rabujących Czerwonoarmistów poturbowali, rozbroili, a następnie z rozbrojoną bronią wysłali do swoich. W nocy w odwecie oddział wyzwoleńczej armii zaatakował posterunek Milicji Obywatelskiej, zabrali jednego ze starszych moich kolegów, który na szczęście zbiegł. Kiedy po wojnie jeździły pociągi i jeździło się na Ziemie Odzyskane na tzw. szaber, to na dworcu w Dębicy często odbywały się starcia SOK-stów z Czerwonoarmistami rabującymi pasażerów. Pamiętam jak jechałem z Ziem Zachodnich do domu, to w lesie między Dębicą a Tarnowem napadła pociąg banda Czerwonoarmistów i rabowali wszystko co pasażerowie mieli. Na szczęście mnie nic nie wzięli, bo wcześniej nasi opucowali mnie ze wszystkiego. Taka to była armia i takie wyzwolenie.
            Jestem bardzo zdziwiony, że pisząc o Armii Czerwonej wspomniano jedynie o opiniach osobistych, pomijając całkowicie fakty znane z historii. Warto więc wymienić:
1.      Napaść Czerwonej Armii na Polskę w 1920 roku.
2.      Napaść Czerwonej Armii wspólnie z Niemcami na Polskę 17 września 1939.
3.      Napaść Armii Czerwonej na wyzwoleńcze działania Węgrów w latach 50-tych.
4.      Napaść Czerwonej Armii na Czechosłowację w latach 60-tych.
5.      Napaść Czerwonej Amii na Afganistan w 1979 roku.
6.      Plany napaści na Europę Zachodnią w tym zniszczenie Polski przez Czerwoną Armię ujawnione przez płk Kuklińskiego.
7.      Ciągłe zagrożenie Polski przez tą armię.
            Jestem zdziwiony opinią pana Kłaczyńskiego, stającego w obronie Sowietów, zwalając winę za mordy i rabunki na morderców z UB. Czyżby pan Kłaczyński nie wiedział, że to z mocy Sowietów powstały organy Urzędu Bezpieczeństwa? Że NKWD dokonywało mordów, było mocodawcą UB, NKWD-ci  byli nauczycielami barbarzyństwa itd? Armia Czerwona tam gdzie wkroczyła niszczyła próby wyzwoleńcze wszystkich narodów.
            Odzywają się głosy, że nie można równoważyć totalitaryzmu panującego w Polsce z hitlerowskim, gdyż ten ostatni był bardziej zbrodniczy. Uważam, że rozważania te nie mają sensu, gdyż trudno jednoznacznie określić szkody wyrządzone Polsce przez 50 lat totalitaryzmu sowieckiego, a 5 lat hitlerowskiego. Podobnie nie można porównywać zbrodni band UPA z innymi. One po prostu były i taka jest historia.
            Zastanawia mnie jak się to dzieje, że kiedy przedstawiałem na łamach Korso przed laty sprawę Żołnierza Wyklętego Aleksandra Rusina, to nikt nie zabrał głosu w jego obronie, a odwrotnie publikowano protesty kierowane do mnie? Należy tu wyjaśnić, że protestowali donosiciele szkodzący Rusinowi i ich rodziny. Do dzisiejszego dnia przenosi się z pokolenia na pokolenie rozsiewane brednie, że Rusin był bandytą, czyli to samo co robili hitlerowcy, sowieci i PRL-owska władza, a ta ostatnia nie była ustanowiona z woli narodu, tylko siłą wprowadzona przez Związek  Radziecki. Najgorsze, że działo się to po transformacji ustrojowej i dzieje się nadal. Ani wówczas, ani później, nikt z Mielca nie stanął w obronie czci i godności tego zasłużonego dla Ziemi Mieleckiej człowieka. Zrobiła to tylko jego własna rodzina i Ewa Kurek autorka książki pt. „Zaporczycy” załączając w relacjach jego pełne wspomnienia.
            Bardzo chciałbym, aby ktoś mnie oświecił, dlaczego w obronie pomnika i Armii Czerwonej czytamy w Korso pochlebne opinie, natomiast na temat godności i upamiętniania ludzi, dzięki którym staliśmy się dzisiaj wolni nabieramy wodę w usta?
Teofil Lenartowicz
Wrocław, dnia 30 grudnia 2015


        

2 komentarze:

  1. Odpowiedź jest oczywista: swój swojego broni.
    Pozdrawiam, Grażyna Kmita.

    OdpowiedzUsuń
  2. Odpowiedź jest oczywista: swój swojego broni.
    Pozdrawiam, Grażyna Kmita.

    OdpowiedzUsuń