czwartek, 15 października 2015

Wystawa Śląskiego Towarzystwa GenealogicznegoWystawa Śląskiego Towarzystwa Genealogicznego

            W dniu 7 października 2015 otwarto, w bibliotece Grafit we Wrocławiu przy ulicy Namysłowskiej 8, wystawę pt. „Genealogia pasją życia”. Na wystawie można było zobaczyć wiele ciekawych plansz prezentacji genealogicznych, zdjęć i innych materiałów, oraz zakupić Zeszyt nr 2 ŚTG.

            Uroczystość zagaiła kierowniczka biblioteki Mirosława Gorczyńska, która następnie oddała głos Marii Rągowskiej przewodniczącej ŚTG, a po jej wystąpieniu odbyły się prelekcje Wiesławy Biedy i Bogdana Chitronia. 
Warto podkreślić, że nasza koleżanka Wiesia Bieda ukończyła 90 lat, a Bogdan Chitroń 60 lat z których to okazji złożono solenizantom życzenia potwierdzone kwiatami, no i oczywiście chóralnie odśpiewano 100 lat i więcej w zdrowiu, pomyślności obydwojgu solenizantom.Obydwoje w ciekawy sposób opowiedzieli o szczegółach własnej genealogii. Uroku wypowiedziom Wiesi dodawała jej córka przypominając 90-latce zapomniane genealogiczne szczegóły. Natomiast Bogdana podziwiać należy, że pomimo swej niepełnosprawności przybył w asyście rodziny na wystawę i wystąpił z ciekawą prelekcją.

            Podziwu godni są nie tylko wspomniani, ale również panie, które włożyły wiele pracy w przygotowaniu wystawy. One nie tylko są wspaniałe, ale także urocze i piękne.


Uwijały się jak mrówki. Ciśnie mi się na usta wiele nazwisk, ale nie będę ich wymieniał nie chcąc którejś pominąć. Warto przy okazji podkreślić pracowitość członków ŚTG, którzy w wielu przedsięwzięciach, jako wolontariusze wykonują społecznie pożyteczne prace. Wymienię tu dokumentowanie cmentarzy, praca w Archiwum Państwowym przy digitalizacji dokumentów Państwowego Urzędu Repatriacyjnego, dyżury w Centrum Historii Rodziny i wiele innych prac bardzo pożytecznych społecznie.


            Spotkanie zakończone zostało konsumpcją bogato przyrządzonymi przez panie słodkościami, w postaci dużej ilości tortów, ciast i napitków.


Przeprowadzono mnóstwo indywidualnych rozmów, a towarzysząca spotkaniu miła atmosfera dopełniała reszty. Tak organizowane i przygotowane spotkania niewątpliwie zachęcać będą do coraz większej obecności zainteresowanych genealogią osób.

            Na zakończenie z okazji dzisiejszych imienin, wszystkim Jadwigom, koleżankom ŚTG, a szczególnie jednej z najpracowitszych – Jadzi Kaleta należą się najserdeczniejsze życzenia zdrowia, szczęścia oraz wszelkiej pomyślności.
    Więcej szczegółów z otwarcia wystawy i życia ŚTG dowiemy się na stronie http://genealodzy.wroclaw.pl/
Teofil Lenartowicz
Wrocław, dnia 15 październik 2015

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz