piątek, 24 lipca 2015

Mieleckie wspomnieniaMieleckie wspomnienia
            W Internecie w Fundacji Moje Okupacyjne Dzieciństwo w tomie 15-tym znajduje się bardzo ciekawa relacja Ryszarda Ratajczaka pt. „W Mieleckiej konspiracji”. Są to wspomnienia 12-letniego chłopca, który w czasie okupacji niemieckiej został wraz z rodzicami wysiedlony przez Niemców z Poznania i znalazł się w Mielcu. Tam przez cały okres okupacji tj. do 1945 roku przebywał z rodziną i zmuszony był przez Niemców do pracy w byłym PZL Mielec, nazwanym „Flugzeigwerk-Mielec”. Czytając dowiemy się jakie były losy tej rodziny i tego 12 letniego wówczas chłopca, który w sposób bardzo ciekawy, językiem dziecka, potrafił po latach opisać własne przeżycia i swej rodziny.


             Dwa zdjęcia  powyżej przedstawiają deportację mieleckich Żydów
 Karl Reiner mielecki gestapowiec
Ulica żydowska
Wspomnienia tego rodzaju są bardzo istotne dla ludzi mojego pokolenia, którzy przeżyli i pamiętają tamte czasy niezależnie od tego w jakim rejonie Polski przebywali. Moje okupacyjne życie spędziłem w Przecławiu oddalonym od Mielca 15 km, a więc nie mogę porównywać go z przeżyciami tego chłopca, chociaż byłem starszy od niego kilka lat. Jednakże przeżywałem, myślałem i miałem podobne odczucia jak on i chyba dlatego jego przeżycia czytałem z łezką w oku. Poruszany w temacie stosunek Niemców do Polaków i odwrotnie, a także  stosunek jego do Żydka był też podobny. Nawet będąc w jego wieku też wierzyłem, że Żydówki mają w poprzek... Podobnie dostawałem w pracy kopniaki od Niemca i podobnie widziałem różnych Niemców, Polaków i Żydów. Sądzę, że jego przeżycia związane z pracą w „Flugzeigwerk-Mielec”, bogate o współpracę z ruchem wyzwoleńczym AK mogą zainteresować każdego.
Osiedle widziane od strony Góry Cyranowskiej.  


           
 Plan lager Mielec
 Mielecki rynek w czasie okupacji niemieckiej
Granatowy policjant na mieleckim rynku za okupacji

Na 2 powyżej zdjęciach zniszczone przez mielecką załogę Łosie przed przejęciem PZL przez Niemców
Spędziłem swoje życie w Mielcu i znam w nim wszystkie byłe i obecne kąty, dlatego też podobne wspomnienia są mi bardzo bliskie. Znajduję w tych wspomnieniach pewne analogie, a mianowicie mężczyzna odbierający przysięgę od chłopca miał pseudonim „Ignacy”, a taki pseudonim miał Konstanty Łubieński ostatni komendant obwodu AK Mielec ps. „Mleko”. Czyżby to był on? Może ktoś potrafi zidentyfikować nazwiska wymieniane przez Rataczaka? A może komuś udałoby się odtworzyć dalsze jego losy? Może on jeszcze żyje? Może ktoś zna osoby, lub fakty opisywane przez autora wspomnień? Może udałoby się wzbogacić owe wspomnienia o nowe fakty?
 Niemiecka załoga przejmująca PZL Mielec
Identyfikator pracownika „Flugzeigwerk-Mielec” 


Żołnierze niemieccy na dworcu kolejowym w Mielcu           
 Pragnę zainteresować Mielczan wspomnieniem w Mieleckiej Konspiracji, bo Wiadomo mi, że są w Mielcu osoby znające Ryszarda Ratajczaka, bo ten był ich komendantem w Szarych Szeregach, więc mam nadzieję, że udałoby się ujawnić więcej historycznych faktów dotyczących Mielca. Miałbym prośbę do mieleckiej prasy i innych środków przekazu, aby nagłośnili opis historycznych już wydarzeń z czasów okupacji niemieckiej. Mój blog ma niewielki zasięg odbiorców i chociaż wysyłam swoje blogowe tematy do prasy, ta nie uznaje je za tyle ciekawe, aby umieszczać je na swych łamach. Należy się też podziękowanie Panu Markowi Podolskiemu z Mielca, który naprowadził mnie na ślad tematu „W Mieleckiej Konspiracji” Ryszarda Ratajczaka. Czynię to dopiero w tej chwili, a zarazem przepraszam, że robię to dopiero teraz, gdy upłynęło od tamtej pory kilka lat. Pragnę także podziękować za możliwość skorzystania ze zdjęć umieszczonych na stronie www Dawny Mielec, które skopiowane wstawiłem tutaj.
 Spalona przez Niemców w Mielcu synagoga


 Mieleckie biedne dzieci w kolejce do Niemców po jedzenie         
 Jeśli interesuje nas ten ciekawy i historyczny już opis wydarzeń z okupacyjnego okresu kilkunastoletniego Poznaniaka, to kliknijmy na link poniżej i poczytajmy:


Teofil Lenartowicz
Wrocław, dnia 24.07.2015
  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz