niedziela, 3 listopada 2013

Konferencja lotnicza w Jeżowie SudeckimMiędzynarodowa konferencja lotnicza pt. Pomniki Dziedzictwa Lotniczego Polski Jeżów Sudecki 17-18 październik 2013

            Tak się składa, że życie nasze coraz częściej przenikają sprawy związane z lotnictwem. Dzieje się tak nie tylko za sprawą tragicznych wypadków lotniczych, ale przede wszystkim wiąże się z faktem, że lotnictwo posiada coraz większy udział w naszym życiu. Dzisiaj nie dziwią, tak jak niegdyś, przelatujące samoloty, czy inne obiekty latające. Coraz częściej człowiek współczesny ociera się o lotnictwo, dotyczące komunikacji, przemysłu, sportu, wojska i wielu innych dziedzin życia. Warto wspomnieć, że polski udział w światowym lotnictwie jest ogromny. Dowodzą o tym wyczyny polskich lotników w bitwie o Anglię, wynalazków lotniczych, sportów szybowcowych, w których nie mamy sobie równych i innych. Tak było i jest obecnie, kiedy słyszymy o Sebastianie Kawie przygotowującym się do lotu na szybowcu nad Himalajami ponad 8000 metrów.
            Nasza historia od zarania jak człowiek wzbił się w powietrze naszpikowana jest lotniczymi pamiątkami w postaci nazwisk pilotów, konstruktorów, grobów poległych pilotów, lotnisk, wyczynów sportowych, konstrukcji lotniczych i innych pamiątek. Wszystko to co na przestrzeni minionego czasu dotyczy historycznego dziedzictwa lotniczego, stało się tematem konferencji lotniczej, której celem jest ich uratowanie przed zniszczeniem.  
            Nie bez znaczenia na miejsce konferencji wybrano Jeżów Sudecki będący kolebką sportów szybowcowych. Usytuowanie na pięknym zboczu Góry Szybowcowej ustawiło Jeżów w czołówce światowego szybownictwa i stąd pomysł spadł na Jeżów. Myślą przewodnią było zwrócenie uwagi na stan i ochronę pamiątek dziedzictwa lotniczego Polski. Pomysł zrodził się w Dolnośląskiej Akademii Lotniczej we Wrocławiu, z inicjatywy prof. Hab. Stanisława Januszewskiego gorącego orędownika historii lotnictwa.
            Współorganizatorami Konferencji oprócz DAL stali się Klub Lotników „Loteczka”, Wrocławski Klub Seniorów Lotnictwa i Fundacja Otwartego Muzeum Techniki. Konferencja odbyła się pod patronatem prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, dowódcy Sił Powietrznych gen. Lecha Majewskiego, marszałka Województwa Dolnośląskiego Rafała Jurkowlańca i kilku innych. Na konferencję przybyło dużo wybitnych osobistości tak zagranicznych jak i wielu miast Polski. Nie mogący przybyć na Konferencję zaproszeni goście wystosowali listy gratulacyjne, życząc uczestnikom owocnych obrad.
            Miałem okazję porozmawiać z kilkoma osobistościami o historycznych sprawach mieleckiego przemysłu lotniczego, a także polemizować z wypowiedzią o upadku przemysłu lotniczego na terenach dawnego COP, którą obecnie porównano do stanu produkcji desek klozetowych.
            Czas na Konferencji, to 2 dni spędzone w wspaniałej lotniczej atmosferze przyjacielskich rozmów. Do zapoznania się ze szczegółami Konferencji odsyłam na stronę DAL klikając na link  http://www.akademialotnicza.com/index.php/konferencja-2013.html
I życząc miłej lektury. Pozostałe nie zaprezentowane poniżej zdjęcia można obejrzeć klikając na link http://www.akademialotnicza.com/index.php/konferencja-2013/galeria-zdjec.html
Teofil Lenartowicz
Wrocław, dnia 3 listopada 2013
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz