niedziela, 5 marca 2017

25 rocznica śmierci płk Bolesława Orlińskiego25-ta rocznica śmierci Bolesława Orlińskiego
            Wspaniała uroczystość odbyła się na jednym z cmentarzy wrocławskich na Sępolnie w dniu 28 lutego br. Uroczystość dotyczyła 25 rocznicy śmierci płk Bolesława Orlińskiego świetnego pilota okresu międzywojennego i II Wojny Światowej pochowanego we Wrocławiu. Organizatorem uroczystości był  Stanisław Błasiak, były pilot, lotniczy historyk i honorowy prezes wrocławskiego klubu lotników „Loteczka”. Znając środowisko lotnicze Wrocławia mogę śmiało powiedzieć, że to jemu za organizację uroczystości należy się wdzięczność Lotniczej Braci. Nie tylko tej z Polski, ale i z poza niej, gdyż płk Orliński  znany był ze swoich czynów także za granicą.

            Czym zasłużył sobie śp. płk Orliński na historyczną dzisiaj pamięć o nim?

            Otóż jeżeli sięgniemy do historii dowiemy się o jego przelocie w 1926 roku samolotem z Warszawy do Tokio pokonując w etapach ponad 22 tysiące kilometrów. Nie otrzymując pomocy w Sowietach, po krasie utrąconego skrzydła dolnego płatu, skrócili wraz z mechanikiem Kubiakiem przeciwległe skrzydło i tak pokonali powrotną drogę. W Japonii witani byli jak bohaterowie otrzymując zaszczyty najwyższych władz. Jego bohaterstwo znane było także z II Wojny Światowej, gdzie w walkach o Wielką Brytanię zasłużył się dowodząc 305 Dywizjonem Bombowym.

            Zainteresowanym osobą płk Orlińskiego przedstawiam poniżej skan z książki wydanej w 1933 roku pt. Ku Czci Poległych Lotników.
          Uroczystość przy grobie płk Orlińskiego przebiegała przy asyście wojskowej. Były poczty sztandarowe klubów seniorów lotnictwa, wrocławskiego, warszawskiego, krakowskiego, Poznańskiego, a członkowie klubu lotników „Loteczka” byli najliczniejszą grupą. Uroczystość swą obecnością zaszczyciła siostrzenica płk Orlińskiego, kapelan wojsk lotniczych, O. Dominik Orczykowski, a także sponsor „Loteczki” Adam Bisek. Była młodzież z przedstawicielami szkół podstawowych nr 26 i 118. Składano na grobie wieńce i kwiaty, a warszawski przedstawiciel WKSL Andrzej Szymczak - pilot i świetny fotograf dwoił się i troił przy robieniu zdjęć.

            Honorowy prezes klubu lotników „Loteczka” Stanisław Błasiak szeroko omówił sylwetkę płk Orlińskiego. Znał pułkownika ze spotkań z nim podczas lotów do Kanady, gdzie Orliński mieszkał. Błasiak latał do Kanady jako pilot PLL LOT i odwiedzał Orlińskiego. Obecnie celem naszego Stasia Błasiaka jest biografia płk Orlińskiego nad którą pracuje i wkrótce wyda.

            Nie da się opisać atmosfery panującej na uroczystości upamiętniającej płk Orlińskiego. Najlepiej przedstawią to zamieszczone zdjęcia.
Andrzej Szymczak fotografuje

Z sztandarem w dłoni Bogdan Ginter - członek "Loteczki"

Na zdjęciu widoczni Tadeusz Dobrociński, siostrzenica płk Orlińskiego, kapelan wojsk lotniczych, ojciec Dominik Orczykowski i Jan Mikołajczyk

Asysta wojskowa przy grobie płk Bolesława Orlińskiego

Poczty sztandaroweTyłem odwrócony przemawiający do zebranych, honorowy prezes "Loteczki" Stanisław Błasiak

Od lewej Andrzej Szymczak i Jerzy Musiał

W żółtej kurtce ze zniczem w ręku pilot i wychowawca młodzieży na AWF Stanisław Maksymowicz


Idący Jan Mikołajczyk

Z czapką w ręku sekretarz klubu lotników "Loteczka" Henryk KucharskiOjciec Dominik Orczykowski przybył z Krakowa na uroczystość

W tle widoczna z młodzieżą Iwona Kowalik - nauczycielka szkoły nr 26


Grupowe zdjęcie zebranych na uroczystości, od lewej autor tekstu i zdjęć Teofil Lenartowicz

Przemawia do zebranych Stanisław Błasiak


Z prawej z szarwą Ryszard Choniawko -członek "Loteczki"

Młodzież z ogromnym zainteresowaniem słuchała słów Stanisława BłasiakaAndrzej Szymczak z Warszawskiego Klubu Seniorów Lotnictwa Warszawa - pilot, fotograf i historyk lotnictwa

Od prawej siostrzenica płk Orlińskiego i Ojciec Dominik OrczykowskiBogdan Ginter

O. Dominik Orczykowski, siostrzenica Orlińskiego i z prawej Stanisław Błasiak


Przy grobie płk Orlińskiego            Niech będzie dana płk Orlińskiemu chwała, cześć i wieczna pamięć za bohaterstwo, patriotyzm i oddanie sprawom Ojczyzny.

Teofil Lenartowicz
Wrocław, dnia  5 marca 20172 komentarze:

  1. I znów piękny tekst na temat interesującej uroczystości. Przy okazji dzięki autorowi mogłam poznać ludzi związanych z lotnictwem i zasłużonych dla Polski. Dziękuję za kolejną porcję wiedzy.

    OdpowiedzUsuń
  2. Teofil, jak zwykle można na Ciebie liczyć - wspaniały fotoreportaż. Chcę ta droga również podziękować naszemu koledze Stasiowi Błasiakowi za organizację tak wspaniałej uroczystości. Łączę pozdrowienia. Jasiu M.

    OdpowiedzUsuń