sobota, 6 lutego 2016

Ocalić krzyż od zapomnieniaOcalić krzyż

         Temat pod powyższą nazwą przyszedł mi na myśl kilka dni temu, kiedy uświadomiłem sobie, że zbliża się dzień 1 marca, który jest dniem pamięci tzw. Żołnierzy Wyklętych. Wydaje mi się, że należy wyjaśnić nie tylko to, o jakie odnalezienie krzyża mi chodzi, ale młodszym pokoleniom także to, kim byli Żołnierze Wyklęci, do których należy tą nazwę przypisać. Spotkałem się już wiele razy z pytaniem, kim byli Żołnierze Wyklęci, a pytanie zadawali nawet ludzie powyżej 70 roku życia. Tacy ludzie, młodsi ode mnie około 15-20 lat, nie zaznali i nie mogli pamiętać tego, co się w latach 1940-1956 działo.

            Posłużę się w tym wypadku przykładem Ziemi Mieleckiej, gdyż to tam spędziłem swoje młodzieńcze życie i tam rozpoczęta została moja młodzieńcza edukacja. Pamiętam działalność partyzancką Armii Krajowej. Chociaż tajemnicą były nazwiska ich przywódców, to jednak docierały potajemne wieści, że to Olek Rusin, Wojciech Lis, „Jędrusie” Jaroszyńskiego, czy inni. Wiedziałem też z czyich rąk dostała moja mama pieniądze, aby pochować zabitego przez Niemców Ojca w  1944 roku. O tym kim byli Zaporczycy Hieronima Dekutowskiego dowiedziałem się wiele lat później. Wszyscy ci żołnierze byli to żołnierze Armii Krajowej, lub Batalionów Chłopskich połączonych później z Armią Krajową. Podejmowali bezpardonową walkę z okupantem niemieckim, a najwięcej walka ich przejawiała się czasie Akcji Burza, kiedy Armia Czerwona zbliżała się do granic Polski i Warszawy. Kiedy Armia Czerwona wkroczyła na polskie ziemie, to dowódcy oddziałów AK i ich żołnierze uznali, że nastąpiło wyzwolenie i należy zakończyć walkę. Oddawano broń, wstępowano do Milicji Obywatelskiej, ochotniczo wstępowano do tzw. Ludowego Wojska Polskiego tworzonego przez generała Berlinga w ZSRR.

            Sowieci jednak wiedzieli, że nie uda się narodowi polskiemu narzucić własnego totalitarnego systemu komunistycznego. Wiedzieli, że społeczeństwo polskie nie życzy sobie, aby im narzucać własny system. Stalin wiedział, że należy Polaków mocno chwycić za gardło, a następnie własny system narzucić siłą. Wiedzieli, że aby tego dokonać muszą zastosować terror. Mieli w tym doskonałą praktykę, bo robili to skutecznie, od lat z własnymi narodami. Najbardziej niepożądane były oddziały Armii Krajowej, bo zaprawione w walce z Niemcami i posiadające broń mogli przeciwstawić się zaborczej polityce Moskwy. Ogłaszane kilkakrotnie amnestie służyły tylko, aby powyciągać z lasów walczących Akowców, odebrać im broń, a następnie unicestwić. Już po kilku dniach po wyjściu z lasu okazywało się, że amnestyjne deklaracje służyły tylko do tego, aby łatwiej było ich ująć i zlikwidować. NKWD robiło to bezpardonowo. Wpadano do domów w nocy i zabierano likwidując przez wywózkę do ZSRR, lub rozstrzeliwano. Często nawet nie wiadomo było kto i z czyjej ręki zginął. Brat mojego szwagra został wywieziony na Sybir i nigdy nie dowiedział się dlaczego.  Nawet nie był w AK. Po prostu chodziło, aby społeczeństwo zastraszyć. Marionetkowy rząd ludowy powstały w Lublinie natychmiast utworzył tzw. Organy Bezpieczeństwa Publicznego, w których dowódcami byli sowieccy NKWD-ziści kierujący i szkolący Ubeckich terrorystów.

            Cóż mogli zrobić w tej sytuacji pozostali przy życiu żołnierze AK? Jedyną nadzieją było pójść ponownie do lasu i walcząc nie pozwolić się unicestwić. Tak zrobili na Ziemi Mieleckiej Wojciech Lis, Olek Rusin z żoną Marią i wielu innych. Działali po rozwiązaniu AK pod nazwą Wolność i Niezawisłość (WiN). To byli Żołnierze Wyklęci, a byli to ci, którzy pomimo odzyskaniu niepodległości uznani zostali za wrogów i bezpardonowo likwidowani. Większość tych walczących żołnierzy nie przeżyła. Takich jak Wojciech Lis i Józef Wałek dowódca oddziału wyzwalającego z rąk Niemców Bliznę, zostali zamordowani przez UB. Tylko nieliczni tacy jak Olek Rusin przeżyli do 1956 roku i mogli chociaż z przypiętym szyldem bandyty funkcjonować na marginesie społecznym. Terror z biegiem lat słabł i już po roku 1956 można było uznać zamordowanych żołnierzy AK za bohaterów. Zamordowani nie byli już groźni, jednak ci którzy przeżyli, byli dalej niebezpieczni i należało ich zohydzić społeczeństwu zwalając na nich wszelkie zło, łącznie z własnymi morderstwami. Olka Rusina dla przykładu, w pewnych kręgach, nawet do tej pory młodsze pokolenia nazywają bandytą, gdyż słyszeli powtarzaną plotkę.

            Zastanówmy się przez moment co przeżywali Żołnierze Wyklęci walczący z tzw. Władzą Ludową. Oni z dnia na dzień przestawali mieć nadzieję na przeżycie. Ich walka była beznadziejna. Chodziło jedynie o przeżycie dnia, może tygodnia, miesiąca, czy nawet godziny. Byli to młodzi ludzie, których życie mogło mieć wspaniałą przyszłość, gdyby nie chęć walki o wolność Polski. Tylko najlepsi patrioci mogli oddawać życie za wolność. Jedynym zapomnieniem w tych ciężkich chwilach był alkohol. Jak mi wiadomo Wojciech Lis zginął od kuli we śnie w upojeniu alkoholowym. Nie należy się temu dziwić. Olek Rusin opowiadał mi, że zawsze walczył z używaniem alkoholu wśród swoich żołnierzy i podawał mi przykłady okoliczności w których ratowali się przed napaścią właśnie dlatego. Olek twierdził, że to że przeżył, to była znajomość lasu, jego żona Maria, przychylność sąsiedzka i walka z alkoholem. Osobiście mogę dodać, że był odważny i bardzo bystry, posiadał spryt podejmowania decyzji i był wspaniałym patriotą. Pamiętał o swych towarzyszach broni.

            Dochodzę do tytułowego setna sprawy „Odnaleźć krzyż”. Otóż Olek Rusin swojemu towarzyszowi broni Józefowi Wałkowi po jego zamordowaniu przez UB postawił w miejscu zamordowania krzyż. Wykonał go z łusek artyleryjskich, których w lasach była moc. Krzyż ten postawił w lesie w pobliżu wyrzutni rakiet V w Bliźnie i tylko on odwiedzał to miejsce. Było to zarośnięte miejsce i nie prowadziła do niego żadna ścieżka. Olek wiele lat temu zaprowadził mnie w to miejsce i pokazał mi krzyż. Za żadne skarby nie potrafiłbym odnaleźć tego miejsca. Zadaję sobie pytanie, czy ten krzyż przetrwał po śmierci Olka? Czy ten krzyż istnieje do dzisiejszego dnia, a jeżeli istnieje gdzieś w gęstwinie lasów, to może odnajdziemy go. Zrobimy do niego ścieżkę, upamiętnimy i udostępnimy jako historyczne świadectwo męczeństwa i walki Żołnierzy Wyklętych.
 Powyżej Aleksander Rusin ps. Rusal i Olek przy krzyżu postawionym w miejscu zamordowania Józefa Wałka ps. Żbik. Poniżej na zdjęciu moja żona Lidia Patorska Lenartowicz.  Tablica na krzyży wykonana przez Aleksandra Rusina w miejscu, gdzie zamordowano Józefa Wałka ps. Żbik         
 Nie chciałbym podpowiadać, co i kto powinien zrobić, gdyż jest to najmniej ważne. Ważne jest, aby upamiętnić zapomniany krzyż i żołnierza, który został tam nieopodal Blizny zamordowany. Tej Blizny, którą odbijał z rąk Niemców. Temu człowiekowi, nawet kiedy otwierano Park Historyczny Blizna nie pozwolono stanąć do apelu poległych. To z braku pamięci nie wymieniono w apelu tych którzy tam walczyli i ginęli.

            Chętnie napisałbym kim był Józef Walek. Niestety nie zapamiętałem tego co mi Olek Rusin opowiadał. Wiadomo mi tylko, urodził się w 1913 roku, pochodził z Białego obok Rzemienia i był dowódcą jednego z oddziałów AK odbijających z rąk Niemców Bliznę. Będę wdzięczny jeśli ktoś zaspokoi moją, społeczną i może historyczną ciekawość, dopowiadając coś więcej.

            Wdzięczni zapewne będą także Józef Wałek i Olek Rusin spoglądający z Niebiańskich Wyżyn na ten świat. Ich wdzięczność będzie jeszcze większa, jeśli zrobimy do tego miejsca trasę biegu ich pamięci, wykonamy do tego miejsca ścieżkę, upamiętnimy w inny sposób to miejsce, lub opowiemy historię ich życia. Może uda się coś zrobić z okazji dnia Żołnierzy Wyklętych 1 marca 2016 roku? Cześć i chwała Żołnierzom Wyklętym.
Teofil Lenartowicz
Wrocław, dnia 6 lutego 2016 

16 komentarzy:

 1. krzyż nadal stoi al ma pan racje nie ma zadnej ścieżki ani oznaczenia

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. http://www.hej.mielec.pl/miasto2/aktualnosci/art6642,kamieniem-pamieci-i-rajdem-rowerowym-upamietnia-jozefa-walka-ps-zbik.html

   Usuń
 2. https://www.google.pl/maps/place/Dobrynin/@50.1912498,21.5673044,255m/data=!3m1!1e3!4m2!3m1!1s0x473d1183998ba595:0xdab8d8eab7ca8691!6m1!1e1 po lewej stronie drogi w srodku

  OdpowiedzUsuń
 3. Witam ! Wraz z koleżankami z klasy zajmujemy się projektem IPN ( Instytut Pamięci Narodowej ) i szukamy wszelkich informacji na temat Józefa wałka , kiedy dowiemy się o nim wystarczająco dużo , zrobimy ścieżkę do krzyża i więcej tablic żeby ludzie wiedzieli jak dojść do tego miejsca .

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kochane dziewczęta. Sprawiliście mi ogromną radość swą inicjatywą za którą jestem Wam niezmiernie wdzięczny. Ciekawi mnie natomiast z jakiej szkoły i klasy pochodzicie, abym może mógł osobiście Wam podziękować. Pozdrawiam serdecznie. Teofil Lenartowicz

   Usuń
  2. Witam ! Jesteśmy uczennicami klasy 2 gimnazjum im. Księdza Jerzego Popiełuszki w Przecławiu .Zorganizujemy również spotkanie upamiętniające pana Józefa na której już teraz Pana serdecznie zapraszamy !

   Usuń
  3. Bardzo chętnie spotkam się z Wami i poopowiadam Wam o dawnym Przecławiu. Muszę jedynie zaczekać do cieplejszych dni, aby moje kości wytrzymały podróż z Wrocławia i pobyt w Przecławiu.

   Usuń
  4. Proszę koniecznie opowiedzieć im historię Jana Stefko z Przecławia ps. "Mściciel", którego 3 żołnierzy powieszono na Rynku w Dębicy.

   Usuń
  5. Ciekawe pytanie, bo akurat dobrze znam tego człowieka, że naprowadzał niemieckie samoloty na cele w rejonie Ziemi Mieleckiej. Niemcy natychmiast przekazali mu władzę nad Przecławiem ustanawiając go komisarzem gminy. Mam na to dokument podpisany własnoręcznie przez niego na początku 1940 roku. Niemcy za zasługi pozwolili mu utworzyć firmę, gdzie mnie zatrudnił wraz z innymi. Przed wkroczeniem Armii Czerwonej zwiał tworząc w Brzozowie zbrojną bandę, a jej członkowie nie znali jego przeszłości. Po przyjściu z bandą do Przecławia, chcieli rozprawić się z przecławskim komunistą. Nie zastali go w domu, więc uprowadzili jego żonę. Pijanych uciekających z łupem, dopadła bezpieka. Stefko uciekł, a 2 członków jego bandy powieszono pokazowo na rynku w Dębicy. Znane mi materiały IPN sugerują, że Stefko działał pod nazwą "Mściciel" podległą WiN. Na tej podstawie w późniejszych publikach ukazały się wzmianki na temat jego działalności w strukturach WiN, na co przedstawiałem własną wiedzę. Tyle co ja o tym wiem. Jednak nie z dokumentów, lecz własnych okupacyjnych przeżyć obu totalitarnych systemów. I to jest właśnie moja opowieść na wspomnianą powyżej prośbę.

   Usuń
 4. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 5. Droga Gabrielu,
  Chciałbym ci pogratulować pomysłu -projekt brzmi niezmiernie ciekawie. Mam nadzieję iż twoje poszukiwania pozwolą rozwiać pewne wątpliwości dotyczące śmierci Pana Walka, może uda ci się ustalić pewne fakty do których udało mi się dotrzeć. Życzę ci przede wszystkim obiektywizmu którego niestety niekiedy brakuje Panu Teofilowi( Ale o tym innym razem...)
  Zapraszam cie do odwiedzenia grobu pana Walka i uważnego przeczytania inskrypcji na tablicy nagrobnej.

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo ciekawy wpis osoby ukrywającej się pod nazwą MPK. Gratuluje Gabrieli sukcesu w informacjach o Józefie Wałku, natomiast nie ujawnia tego co sam o nim wie. A jeśli idzie o brak obiektywizmu, o który posądza mnie MPK, to nie tylko mnie, ale także wielu innym go brakuje. Chętnie przeczytałbym o moim braku obiektywizmu, bo może rzeczywiście go mam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Proszę bardzo.
   Spotkałem się z Pana wypowiedzią, że Władysław Siła-Nowicki, skazany na karę śmierci, został ułaskawiony na mocy amnestii...
   Nie mogę uwierzyć w to, że obecną modą próbuje Pan "prostować" historię, bo faktem powszechnie znanym jest to, że Bolesław Bierut ułaskawił W. Siłę-Nowickiego na prośbę siostry i brata Feliksa Edmundowicza Dzierżyńskiego. Listy z prośbą o ułaskawienie można odnaleźć w Internecie, są opublikowane ich oryginały.
   No, ale jeżeli Wałęsa to nie jest Wałęsa to może i amnestia uratowała życie Władysława Siły - Nowickiego.....
   Tak to jest z obiektywizmem.

   Usuń
  2. Nie jestem znawcą historii Siła Nowickiego, bo nie jestem historykiem. Istnieje on w mojej świadomości, jako postać zagadkowa.Proszę mi przybliżyć w jakiej publikacji "prostowałem" historię wypowiadając swoją opinię, bo ja sobie nie przypominam. Część wiedzy o nim istnieje w książce Ewy Kurek pt. "Zaporczycy". Uważam go za postać kontrowersyjną jednak o pozytywnym akcencie. Gdzie znajduje się moja wypowiedź o ułaskawieniu Siła Nowickiego na mocy amnestii?

   Usuń
 7. Dzień Dobry
  Nie przeczytał pan mojego postu zbyt uważnie- życzę Gabrieli obiektywizmu i powodzenia w poszukiwaniach. Obiektywizmu, którego dziś tak bardzo brakuje. Po przeczytaniu pańskiego felietonu, skontaktowałem się z kilkoma osobami które są w posiadaniu informacji dot tamtych wydarzeń. Udalo mi się ustalić z duza dozą prawdopodobieństwa iż rzeczywisty przebieg wydarzeń był znacznie bardziej dramatyczny niż ten opisany na tablicy, której fotografie umieścił pan powyżej. Chętnie podzielę się z Panem tym co udalo mi się ustalić, potrzebuję jeszcze troche czasu aby wszystkie informacje poskładać w jedną całość.

  Pozdrawiam

  PS
  W dobie Internetu, blogowania i komentowania korzystanie z pseudonimu, nicka czy tez nazwy jak Pan to określił,nie jest równoznaczne ukrywaniu się;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chciałem po prostu wiedzieć jaki jest ten mój brak obiektywizmu i to wszystko. Będę wdzięczny jeśli się dowiem. O Józefie Wałku też niewiele wiem i nie tylko ja, ale wielu innych chciałoby to wiedzieć, w tym Gabriela Paszko. Jeśli więcej wie Pan na temat Wałka, to nie tylko ja będę wdzięczny, lecz wielu innych

   Usuń