niedziela, 7 czerwca 2015

Kobieta z pasjąKobieta z pasją
           
            Tak należy nazwać naszą koleżankę Barbarę Król z Śląskiego Towarzystwa Genealogicznego, która na spotkaniu 3 czerwca 2015 opowiedziała o swojej działalności. 
Otóż koleżanka Barbara napisała i wydała książkę pt. „Polegli w I Wojnie Światowej 1914-1918 z parafii Pępowo powiat Gostyń”. Gmina Pępowo jest miejscem skąd pochodzą przodkowie koleżanki Barbary, a ją zainteresował miejscowy zaniedbany cmentarz wojenny żołnierzy różnych narodowości. Opowiedziała o swej działalności i napisanej książce w tak ciekawy i interesujący sposób, że cały czas na sali panowała grobowa cisza. Nic dziwnego, bo tak działalność jak i temat napisanej książki wart pochwały.
            Warto w tym miejscu wspomnieć, że podobnych ludzi z pasją w ŚTG jest więcej. Należy tu wymienić osoby poświęcające swój czas pomagając w dyżurach we wrocławskim Centrum Historii Rodziny. Chwała również tym osobom, które od wielu miesięcy indeksują dokumenty Państwowego Urzędu Repatriacyjnego znajdujące się we wrocławskim Archiwum Państwowym. To bardzo żmudna praca, a jak bardzo potrzebna społecznie najlepiej wiedzą poszukujący w Internecie informacji o swoich przodkach osiedlonych po II Wojnie Światowej na Ziemiach Zachodnich, a także poszukujący rodzinnych korzeni w zasobach archiwalnych CHR. Dodać należy, że są to informacje poszukiwane przez obywateli wielu narodowości i będzie je można kiedyś zdobywać przez Internet. W pracach tych biorą udział oprócz członków ŚTG także osoby niezorganizowane w naszym towarzystwie. Zachęcającym elementem jest działalność młodego pokolenia znacząco zaangażowanego w działalność woluntariatu. Podobna chwała należy się także tym, którzy z wielkim zaangażowaniem udokumentowali w postaci książki pt. „Dokumentacja cmentarza przy parafii NMP Matki Kościoła we Wrocławiu ul. Kamieńskiego we Wrocławiu”.


To dzięki poświęceniu naszych członków mogła ukazać się ta książka. Pochwała należy się też nowo wybranemu Zarządowi, który choć z trudem ukonstytuowany, to jednak prężnie zapoczątkował działalność po ustąpieniu poprzedniego. Znajduje się też w opracowaniu przez Grzegorza Mendykę „Zeszyt 2 ŚTG we Wrocławiu”. Aż się prosi, aby wymienić osoby zasługujące na chwałę za swą działalność, jednak władnym do tego jest jedynie Zarząd ŚTG, co zapewne lepiej zrobi niż ja.

            Wszystkie wymienione powyżej działania dobitnie świadczą, że ŚTG jest towarzystwem prężnym i przynoszącym społeczeństwu wymierne korzyści, co daje ogromną satysfakcję i dopinguje do dalszej działalności.

Teofil Lenartowicz

Wrocław, dnia 8 czerwca 2015

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz