sobota, 6 października 2012

Uroczystość odsłonięcia modelu samolotu PZL 37 Łoś w Mielcu dnia 29.9.2012


Uroczystość odsłonięcia modelu samolotu PZL 37 Łoś
w Mielcu 29.9.2012

        Pragnę wyrazić wdzięczność organizatorom spotkania w swoim imieniu i imieniu innych za zaproszenie na uroczystość odsłonięcia modelu-repliki zabytkowego samolotu PZL 37 Łoś produkowanego w tym zakładzie i tej hali w której powstał model. Nie chcę się zagłębiać w konstrukcyjne zalety tego samolotu, gdyż są one powszechnie znane, pragnę jedynie podkreślić, że dorównywał, a w kilku przypadkach przewyższał zaletami konstrukcyjne cechy samolotów przodujących krajów europejskich.
            Model samolotu PZL 37 Łoś wykonany został przez pracowników PZL w Mielcu w skali 1:1. Nie jest to więc replika samolotu, gdyż nie będzie latać. Model nie powstał w oparciu o dokumentację techniczną samolotu, gdyż ta została zniszczona bezpowrotnie w 60 latach PRL-wskiej głupoty. Należy podkreślić, że nie zachował się nigdzie żaden z egzemplarzy powyższego samolotu. Tym większa zasługa dla wykonawców modelu, gdyż musieli sami  zdobywać wymiary na podstawie zdjęć i nie licznych elementów wydobytych ze szczątków zniszczonych samolotów w czasie działań wojennych.
            Uroczystość odsłonięcia modelu poprowadzona została przez przedstawiciela Muzeum Lotnictwa w Krakowie, a następnie o historii samolotu opowiedział historyk Muzeum Lotnictwa w Warszawie. Warto nadmienić, że w uroczystości udział wzięła zaproszona rodzina strzelca pokładowego, który zginął na samolocie PZL 37 Łoś w czasie działań wojennych 1939 roku.
            Łza się w oku zakręciła, kiedy po wystąpieniach zaczęła się rozsuwać brama hali 2, a z niej wykołowywać sylwetka modelu PZL 37 łoś. Była to niezwykła lotniczo historyczna uczta duchowa, nie dająca się opisać. Zaczęły pstrykać migawki aparatów fotograficznych. Wraz z modelem podążali pracownicy, twórcy modelu.
            W uroczystości udział wzięła kompania honorowa wojsk lotniczych i orkiestra umilająca uroczystość marszem lotników i innymi utworami z okresu przedwojennego. Był autor programu „Było nie minęło” lubelskiej TV Adam Sikorski prezentujący w namiotach wydobyte przez jego ekipę fragmenty samolotu Łoś. Przybyło wiele znakomitości lotniczych w tym konstruktor samolotu M-15 Kazimierz Gocyła, piloci doświadczalni mgr Ryszard Witkowski pilot Instytutu Lotnictwa i prezes Rady Seniorów Lotnictwa. Przybyli piloci doświadczalni byłej WSK Mielec Tadeusz Pakuła, Jerzy Pietrzak i wielu innych, tak pilotów jak i mechaników seniorów byłej WSK w Mielcu. Były Władze Miasta, posłanka Krystyna Skowrońska i władze obecnego PZL Mielec.
            Hołd modelowi oddał śmigłowiec S-70i Black Hawk wykonując nad modelem ukłon, a następnie przelot zabytkowego samolotu TS-8 Bies, legenda polskiego lotnictwa.
            Była to znakomita uroczystość zakończona rozmowami uczestników przy herbatce. Gorące uznanie należą się pomysłodawcom i twórcom powyższego przedsięwzięcia, za które w imieniu swoim i wielu innych seniorów lotnictwa serdecznie dziękuję.
Teofil Lenartowicz.
Wrocław, dnia 5.10.2012
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz