czwartek, 10 czerwca 2021

Członek klubu lotników "Loteczka" wyróżniony przez Polskie Lobby Przemysłowe

 

Prestiżowe wyróżnienie dr hab. inż. Włodzimierza Adamskiego

Niezmiernie mi miło przekazać wiadomość, że 16 czerwca br. odbędzie się w Warszawie Honorowe Wyróżnienie „Bene Meritus pro Industria Poloniae” –„Dobrze Zasłużony dla Polskiego Przemysłu. Tym zasłużonym jest znany mi z Mielca, klubu lotników „Loteczka” dr. Hab. inż. Włodzimierz Adamski. Jest wspaniałą rzeczą, że Polskie Lobby Przemysłowe zauważyło ogromny wkład jaki wniósł Adamski w projektowaniu wszystkich konstrukcji lotniczych systemem komputerowym.

 PZL Mielec, gdzie pracował, był pierwszym w Polsce gdzie ów system wprowadzono, a dr Adamski od samego początku, od 40 lat w tym systemie projektował. Jego zasługi dla przemysłu lotniczego są ogromne, ale nie tylko albowiem swoje doświadczenia potrafi przekazywać innym. Swoją wiedzę potrafi przekazywać wielu ośrodkom naukowym za granicą, gdzie jest zapraszany i gdzie potrafią wykorzystać jego naukowe zdobycze i doświadczenie. Poza tym prowadzi zajęcia naukowe w wielu politechnikach dzieląc się z młodym pokoleniem swym dorobkiem. Przypominam sobie, kiedy zapraszając go z prelekcją do klubu „Loteczka” mieliśmy wątpliwości czy zrozumiemy o czym mówi. Temat był o projektowaniu komputerowym, a słuchacze to seniorzy. Już po kilku zdaniach rozwiał wątpliwości, przedstawiając w prosty sposób zaletę komputeryzacji przynoszącą ogromne oszczędności przeliczane w złotówkach.

                                           Biogramy laureatów

            Honorowego Wyróżnienia Polskiego Lobby Przemysłowego

                               Bene Meritus pro Industria Poloniae"

                      ( „Dobrze Zasłużony dla Polskiego Przemysłu”)

                                              IX edycja – 2021 r.

 

                Polskie  Lobby Przemysłowe im. Eugeniusza Kwiatkowskiego

                                       Warszawa, 31 marca 2021 r.

                                                         KOMUNIKAT

 Polskiego Lobby Przemysłowego im. Eugeniusza Kwiatkowskiego i Kapituły Honorowego Wyróżnienia „Bene Meritus pro Industria Poloniae”  („Dobrze Zasłużony dla Polskiego Przemysłu”)

Na posiedzeniu władz Polskiego Lobby Przemysłowego w dniu 5 marca 2013 r. zostało ustanowione Honorowe Wyróżnienie przyznawane przez PLP pn. „Bene Meritus pro Industria Poloniae” ( „Dobrze Zasłużony dla Polskiego Przemysłu”).

              W dniu  31 marca  2021 roku   zebrała się - powołana przez władze Polskiego Lobby Przemysłowego - Kapituła Honorowego Wyróżnienia  w składzie: prof. dr hab. inż. Ryszard Szczepanik ( przewodniczący ), dr inż. Henryk Potrzebowski, inż. Zygmunt Dębiński ( sekretarz),  mgr Kazimierz Łasiewicki, płk w st. spocz. mgr inż. Jerzy Czeszko i  płk w st. spocz. mgr inż Edmund Misterski, która rozpatrzyła kandydatury zgłoszone przez stowarzyszenia i związki zawodowe oraz członków władz Polskiego Lobby Przemysłowego.

              Uwzględniając wcześniej ustalone niżej wymienione kryteria wyboru osób zasługujących na Honorowe Wyróżnienie PLP:

- całokształt dorobku zawodowego,

-  znaczące dokonania w działalności przemysłowo-gospodarczej,

-  osiągnięcia naukowe wdrożone do praktyki przemysłowej,

oraz ich znaczenie dla społeczeństwa i gospodarki narodowej, Kapituła podjęła decyzję o przyznaniu w 2021 roku IX edycji Honorowego Wyróżnienia „Bene Meritus pro Industria Poloniae” - „Dobrze Zasłużony dla Polskiego Przemysłu”, które otrzymały następujące osoby:

1. Dr hab. inż. Włodzimierz Adamski – konstruktor i menadżer, przez wiele lat pracował w PZL Mielec S.A. Znany specjalista i autorytet w dziedzinie technik projektowania i wytwarzania wspomaganych komputerem, działający od ponad 40 lat w międzynarodowym przemyśle lotniczym, w którym od 1977 roku zajmował wiele kluczowych stanowisk i zrealizował 150 dużych projektów.  Jego kandydaturę zgłosił Zarząd Główny Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Mechaników Polskich.

2. Prof. dr hab. inż. Józef Błachnio - pracownik naukowy Instytutu Technicznego Wojsk Lotniczych, ceniony specjalista w dziedzinie budowy i eksploatacji samolotów, śmigłowców oraz silników lotniczych, w szczególności w zakresie niezawodności i bezpieczeństwa lotów, oraz  współtwórca wdrożonych nowych  technologii eksploatacji sprzętu lotniczego. Jego kandydaturę zgłosiło Towarzystwo Polskich Inżynierów Lotnictwa SIMP.

3. Mgr inż. Jerzy Miłoszzasłużony  konstruktor i menadżer, przez wiele lat zatrudniony w PIT-RADWAR S.A. Od początku pracy zawodowej związany z realizacją prac badawczo-rozwojowych i wdrożeniowych na rzecz obronności kraju w dziedzinie radiolokacji, których znakomita większość zakończyła się wprowadzeniem sprzętu na uzbrojenie i jest eksploatowana we wszystkich rodzajach Sił Zbrojnych RP. Jego kandydaturę zgłosił inż. Zygmunt Dębiński - członek Gremium Koordynacyjnego Polskiego Lobby Przemysłowego.

4. Mgr inż. Mirosław Leszek Molskiznakomity menadżer i działacz samorządowy, inicjator i organizator nowych przedsiębiorstw w branży stoczniowej,  dyrektor  Stoczni Żuławy, która zajmuje się remontami i produkcją małego sprzętu pływającego oraz  mostów, wykonując  zamówienia dla Marynarki Wojennej, Wojsk Inżynieryjnych i  Wojsk Lotniczych. Jego kandydaturę zgłosiła Rada Budowy Okrętów.

5. Mgr inż. Piotr Henryk Soyka (pośmiertnie) ­– wybitny menedżer polskiego przemysłu stoczniowego, który od 2013 do 2020 roku   jako prezes zarządu i współwłaściciel kierował grupą stoczni REMONTOWA HOLDING, która należy do ścisłej europejskiej czołówki firm morskich, będąc jednocześnie największym polskim holdingiem stoczniowym i prywatnym pracodawcą na Pomorzu, a także czołowym polskim eksporterem. Pod jego kierownictwem zbudowano w niej dziesiątki nowoczesnych statków różnej kategorii  i okrętów wojennych, w tym niszczyciele min najnowszej generacji „Kormoran II” i „Albatros”. Jego kandydaturę zgłosiła Rada Budowy Okrętów.

6. Inż. Antoni Stolarski - konstruktor maszyn rolniczych, założyciel i od 37 lat Prezes Zarządu Przedsiębiorstwa  SaMASZ Sp. z o.o. w Zabłudowie, będącego obecnie jednym z największych polskich i liczących się na świecie producentów maszyn rolniczych i komunalnych, którego produkcja trafia do ponad 50 krajów na całym świecie.  Jego kandydaturę zgłosił Zarząd Główny Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Mechaników Polskich,

7. Mgr Jerzy Wysokiński ceniony  menadżer w branży telekomunikacyjnej związany  od  25 lat z Telekomunikacją Polską – obecnie Orange Polska S.A. Zasłużony  działacz społeczny. Propagator postępu technicznego, autor wielu nowatorskich rozwiązań w dziedzinie telekomunikacji i nowego modelu kultury organizacyjnej. Jego kandydaturę zgłosił Związek Zawodowy Inżynierów i Techników.

              Po raz pierwszy  Honorowe Wyróżnienie „Bene Meritus pro Industria Poloniae” – „Dobrze Zasłużony dla Polskiego Przemysłu”  zostało przyznane  osiem lat temu  z okazji dwudziestej rocznicy powstania Polskiego Lobby Przemysłowego - pośmiertnie następującym osobom: prof. Janowi Czochralskiemu, prof. Januszowi Groszkowskiemu, gen. dr Tadeuszowi  Jauerowi, gen. prof. Sylwestrowi Kaliskiemu, inż. Marianowi  Migdalskiemu,  inż. Tadeuszowi Sędzimirowi i  prof. Tadeuszowi  Sołtykowi.

Przeczytajmy biogram dr hab. inż. Włodzimierza Adamskiego.                                                    

Dr hab. inż. Włodzimierz ADAMSKI jest znanym specjalistą i autorytetem w dziedzinie technik projektowania i wytwarzania wspomaganych komputerem, działającym w międzynarodowym przemyśle lotniczym od ponad 40 lat. Jest absolwentem Politechniki Śląskiej w Gliwicach, gdzie uzyskał tytuł magistra inżyniera na Wydziale Mechaniczno-Technologicznym. Pracę doktorską i kolokwium habilitacyjne (2014) obronił na Politechnice Rzeszowskiej. Karierę zawodową rozpoczął w 1973 roku w Ośrodku Badawczo-Rozwojowym branży lotniczej jako konstruktor oprzyrządowania i specjalizowanych stanowisk i od tamtej pory związał się zawodowo z przemysłem lotniczym i motoryzacyjnym. Od roku 1977 do chwili obecnej zajmował wiele kluczowych stanowisk kierowniczych w przemyśle lotniczym. Jest autorem wielu unikalnych urządzeń technicznych w kraju i za granicą. Niektóre jego ważniejsze i nowatorskie rozwiązania zostały opatentowane. Jako jeden ze światowych pionierów rozpoczął w 1976 roku wdrażanie w polskim przemyśle lotniczym  mało wówczas znanej techniki projektowania i wytwarzania wspomaganej komputerem CAD/CAM. Od tego momentu polskie wyroby lotnicze powstawały z użyciem techniki komputerowej. Samoloty były rysowane w skali 1:1 na jednym z największych ploterów na świecie będącym w posiadaniu Ośrodka Badawczo-Rozwojowego.

            Przez wiele lat pracował w PZL Mielec A. Sikorsky and Lockheed Martin Company, zajmując główne stanowiska kierownicze jak np. Główny Informatyk, Dyrektor ds. Rozwoju  czy Dyrektor Techniczny. W tym czasie zrealizował ponad 150 dużych projektów takich jak: zaprojektowanie numerycznego kształtu zespołów samolotów (Aerobus IŁ-86 i IŁ-96, samoloty Dromader, Iskierka, Iryda, An-28, ATR-42, ATR-72, Boeing 757, M-28 Skytruck), opracowanie i wdrożenie komputerowej linii technologicznej do produkcji części samolotu Boeing 787 Dreamliner, opracowanie i wdrożenie systemu automatycznego programowania obrabiarek sterowanych numerycznie SPO i NARVIK, opracowanie autorskiego systemu CAD i CAM,  opracowanie numerycznego modelu samochodu sportowego COBRA w systemie CADDS5 i wykonanie tzw. MASTER MODELU na OSN dla potrzeb rynku amerykańskiego. Ponadto opracował i wdrożył metodę wykonania form i sprawdzianów do szyb samochodowych w  technice komputerowej CAD/CAM. Prowadził również prace związane z projektowaniem komputerowym nadwozia samochodu POLONEZ w wersji Sedan oraz samochodu roadster LEOPARD.

Dr hab. inż. Włodzimierz Adamski uzyskał specjalizację zawodową inżynierów I i II stopnia (projektowanie i wytwarzanie samolotów wspomagane komputerem, Mechanika: Techniki wytwarzania). Ukończył wiele specjalistycznych kursów zawodowych i uzyskał ponad 30 certyfikatów. Jest także Dyplomowanym Rzeczoznawcą SIMP i ekspertem Naczelnej Organizacji Technicznej NOT. Posiada wieloletnie doświadczenie związane z realizacją na terenie Polski projektów unijnych w dziedzinach technicznych. Od kilkunastu lat jako ekspert czynnie współpracuje z instytucjami państwowymi takimi jak: Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju, Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii. 

Działalność dr hab. inż. Włodzimierza Adamskiego jest bardzo wysoko oceniana przez specjalistów zagranicznych z wielu wiodących i renomowanych zagranicznych firm przemysłu lotniczego, szczególnie za uzyskanie dużej dokładności odwzorowania polskiego modelu numerycznego drzwi samolotu Boeing 757, znacznie przewyższającego dokładność uzyskaną przez inżynierów amerykańskich. Jest wyróżnionym szeregiem nagród oraz odznaczeń przyznanych za wybitną działalność naukową i techniczną, innowacyjne rozwiązania i rozwój przemysłu: nagrody zespołowe i wyróżnienia Naczelnej Organizacji Technicznej NOT za projektowanie numerycznej geometrii samolotu, I nagroda i wyróżnienie na Międzynarodowych Targach SUSI CAD/CAM (1995, 1996), Złoty Laur Teleinfo za najlepszy w Polsce System Informatyczny klasy MRP II “Byte-Fly” (2005), I miejsce w Polsce za najlepsze osiągnięcie techniczne roku 2007 za opracowanie i wdrożenie „Komputerowej linii technologicznej części samolotu DREAMLINER Boeing 787 z wykorzystaniem High Speed Machining”, I miejsce w ogólnopolskim konkursie SIMP za najlepsze osiągnięcie techniczne w 2009 roku, Lider Innowacyjności (2008), posiada także wiele odznaczeń państwowych oraz indywidualnych , w tym nadawane przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej kolejno: Brązowy (1985), Srebrny (2008) i Złoty Krzyż Zasługi (2014).

             Dr hab. inż. Włodzimierz Adamski jest także czynnym członkiem krajowych i zagranicznych stowarzyszeń naukowo - technicznych. Pełni między innymi funkcję Prezesa i V-ce Prezesa Oddziałów SIMP Rzeszów, jest Prezesem Zarządu Stowarzyszenia Upowszechniania Technik Komputerowych PROCAX, członkiem Polskiego Towarzystwa Metod Komputerowych Mechaniki, członkiem stowarzyszenia International Association for Computational Mechanics IACM  oraz wielu innych. Jako przedstawiciel Naczelnej Organizacji Technicznej jest także członkiem Stowarzyszenie Grupy Przedsiębiorców Przemysłu Lotniczego DOLINA LOTNICZA.

W uznaniu osiągnięć w modelowaniu komputerowym, promocji dorobku przemysłu lotniczego oraz zaangażowania na rzecz współpracy z inżynierską Polonią w USA i Stowarzyszeniem Inżynierów i Techników Polskich w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej Polonia Technica został wyróżniony dyplomem uznania w 2013 roku i  Medalem Tadeusza Kościuszki w 2016 roku.  W czerwcu 2019 roku otrzymał Statuetkę Polonia Technica i Filadelfijski Dzwon Wolności  w uznaniu jego wybitnych zasług wniesionych w promocję  polskiej techniki i nauki zagranicą oraz za owocną współpracę z polskimi inżynierami w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej. Został także wyróżniony przez Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej w Ameryce medalem Ignacego Jana Paderewskiego w 2018 roku.

Jako pracownik przemysłu od ponad 40 lat prowadzi także regularną działalność naukową. Prowadzi wykłady na Wydziale Inżynierii Materiałowej Politechniki Warszawskiej, Wydziale Budowy Maszyn i Lotnictwa Politechniki Rzeszowskiej, Akademii Górniczo - Hutniczej w Krakowie, Uniwersytecie Technologiczno - Humanistycznym im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu i Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. Posiada na swoim koncie ponad 90 prac naukowych opublikowanych w kraju i za granicą i ponad 150 dużych projektów wdrożonych w przemyśle.

Wraz z liczną grupą członków klubu lotników „Loteczka” we Wrocławiu gratuluję dr hab. inż. Włodzimierzowi Adamskiemu Wyróżnienia i życzę dalszych sukcesów i wiele lat w zdrowiu i pomyślności we wszystkich dziedzinach życia.

Teofil Lenartowicz

Wrocław, dnia 10 czerwca 2021

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz