niedziela, 14 października 2018

100 lat Niepodległości Polski


100 lat Niepodległości Polski
Z okazji tej wspaniałej setnej rocznicy Niepodległości Polski, pragnę przedstawić dane w  jak dużym stopniu do wyzwolenia spod zaborów w 1018 roku przyczyniło się lotnictwo. W tym celu przedstawiam wydaną w 1933 roku księgę pt. „Ku czci poległych lotników” Księgę wydano podkreślając w tytule tych, którzy oddali życie w walce o wyzwolenie Polski. Znajdują się w niej wszystkie materiały dotyczące tworzenia się lotnictwa polskiego pod poszczególnymi zaborami. Istnieje w tej księdze cała historia polskiego lotnictwa do 1933 roku. W tej pracy zbiorowej spisane zostały wszelkie szczegóły działań i walki lotnictwa oraz męstwa Polaków. Są wymienieni ci, którzy w tej walce o Niepodległą Polskę zginęli.
Czytając i przeglądając dokumenty i zdjęcia zawarte w księdze, dowiemy się jak to się stało, że nie pozwolono zaborcom uciec z polski na sprzęcie lotniczym. Nie pozwolono tego sprzętu zniszczyć, ani rozkraść. W jaki sposób zabezpieczono magazyny paliw, lotniska i hangary. Dowiemy się, że natychmiast po odzyskaniu Niepodległości Polski mieliśmy już lotnictwo, które w wojnie bolszewickiej 1920 roku zdecydowanie przyczyniło się do wyzwolenia Polski. Poznamy nazwiska dowódców lotniczych, pilotów i pozostałych lotniczych bohaterów.
Księgę będącą lotniczym hitem skanowałem i umieściłem na swoim dysku w tzw. chmurce. Klikając na podany link poniżej wejdziemy w ową księgę i strona po stronie możemy ją przeglądać.
Zawartość jest ogromna, bo ponad 400 stron. Pomimo, że ze względu na objętość zmuszony zostałem do jej zmniejszenia, to jednak jakość jest znacząco dobra. Zachęcam wszystkich zainteresowanych do zapoznania się z jej zawartością. Jest w niej cała historia polskiego lotnictwa. Mielczanom polecam zapoznanie się ze stroną 292, gdzie w prawym dolnym rogu, w przypisie 1 znajdziemy informację z 1925 roku o konstruktorach Braciach Działowskich. Fakt że byli Mielczanami nie ulega najmniejszej wątpliwości. Życzę miłej lektury.
Teofil Lenartowicz
Wrocław, dnia 14 października 2018

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz