środa, 13 października 2021

Wybory do Rad Osiedla

 

Wybory do Rady Osiedla Zacisze Zalesie Szczytniki 17.10.2021

Jak wiadomo mieszkańcy wrocławskich osiedli pójdą w niedzielę 17 października do wyborów Rad Osiedlowych. Jestem 94-letnim mieszkańcem Zacisza i chciałbym aby mieszkańcy mojego osiedla wybrali takich radnych, którzy zapewnią jak najwyższą gwarancję zaspokojenia ich potrzeb.

Nadchodzący czas nie wpływa pozytywnie na nastroje społeczne związane z pandemią. Służba zdrowia nie zapewnia mieszkańcom właściwej opieki. Przychodnie nie są w stanie jej zapewnić i tak jest w mojej przychodni przy ulicy Moniuszki. W przychodni jeden lekarz, jedna pielęgniarka i jeden telefon. Nie będę rozwijał tego tematu, proszę tylko rozważyć sobie co spotyka kilku dzwoniących do pielęgniarki pacjentów, gdy lekarz prowadzi na telefon kilkunastominutową wizytę lekarską z chorym. Rząd wypiął się na Służbę Zdrowia, bo zajęty jest trwaniem przy władzy. Władze samorządowe nie dostają należytej pomocy finansowej od państwa w celu zaspokojenia potrzeb mieszkańców.

Widzę konieczność radzenia sobie mieszkańców osiedli samemu, poprzez Rady Osiedlowe. Wybierzmy radnych i dbajmy o to, aby zaniechano konfliktowych sporów. Konflikty nie służą współpracy środowisk osiedlowych i mieszkańcom osiedla.  Życzę sobie i mieszkańcom mojego osiedla aby wybrani radni wygasili spory z proboszczem parafii i współgospodarzem budynku CAL. Tylko wzajemna współpraca i szacunek dadzą wymierne korzyści mieszkańcom. Jako mieszkaniec osiedla Zacisze, życzę sobie i wszystkim mieszkańcom, aby wybrano taką Radę, w której zapanuje wzajemna działalność na rzecz mieszkańców. Spodziewajmy się trudnych czasów w których jedynie sami będziemy musieli sobie pomóc. Tak więc wybierzmy takich radnych i zobowiążmy ich do następujących działań:

1.     Wygasić wszelkie jątrzące spory.

2.     Zawiązać ścisłą współpracę z przychodniami zdrowia w udzielaniu pomocy chorym mieszkańcom, nie będącym w stanie sobie pomóc.

3.     Podjąć uchwałę na rzecz powstania osiedlowego woluntariatu, z którego woluntariusze wspólnie z Przychodniami Zdrowia pomogą mieszkańcom.

Odnośnie drugiego punktu sam jestem w stanie udzielić kilka złotych na rzecz dodatkowego telefonu w Przychodni Zdrowia Moniuszki. Nasze osiedla są zapełnione starymi ludźmi nie będącymi w stanie sobie pomóc. Pandemia przyniosła już sporo ofiar w tym moim przyjacielem śp. Stanisławem Maksymowiczem będącym ofiarą Służby Zdrowia.

            Uważam, że w obecnej chwili mało ważne są budowy ławek, progów ulicznych, czy innych drobiazgów. Skupmy się na istotniejszych sprawach dotyczących egzystencji mieszkańców.

            Pójdźmy do wyborów z pełną odpowiedzialnością.

Teofil Lenartowicz

Wrocław, dnia 14 października 2021

3 komentarze:

  1. Szanowny Panie Teofilu,
    zadzwoniły do mnie dwie osoby po Pana publikacji na FB - jak to jest z przychodnią na Moniuszki. Pozwalam więc sobie napisać w tym miejscu wyjaśnienie, które może Panu i innym osobom pomoże zrozumieć sytuację i podjąć jakąś decyzję:
    1. po powrocie do Wrocławia 5 lat temu sam wybrałem lekarza pierwszego kontaktu, zapisując się w przychodni na Moniuszki. Później okazało się, że jest to prywatny gabinet lekarski, świadcząc usługi na podstawie umowy z NFZ, z bardzo skromnym zakresem usług.
    2. Po usłyszeniu, że nie mogę dostać skierowanie na tomograf biodra, przepisałem się do Przychodni Sportowej na Stadionie Olimpijskim, kilkaset metrów dalej i pozostaję tam do dziś. Nie miałem tam nigdy z problem dostania się do lekarza, uzyskanie badań, skierowań do dowolnego specjalisty. Większość badań i zabiegów wykonywanych jest na miejscu.
    3. Będąc już radnym i słysząc narzekania mieszkańców podobnych do Pana uwag, przez dwa lata prowadziłem osobiście rozmowy z właścicielką, która tłumaczyła, dlaczego nie opłaca się jej rozszerzyć zakres usług medycznych i konsultacji lekarskich (bardzoej opłaca się podnajmować pomieszczenia). Podobne rozmowy podejmowali inni członkowie Rady - też bez efektów. Po 2 latach poddaliśmy się, bo jedynymi nowymi usługami były dodatkowo płatne przez NFZ szczepienia i inne badania.
    4. Proszę pamiętać, że jest to prywatna działalność gospodarcza, a nie jednostka państwowej służby zdrowia. Pewnie co roku odnawiana jest umowa z NFZ na świadczenie usług, ale to NFZ narzuca stawki i zakres usług refundowanych, jakie może płacić. Być może masowy protest mieszkańców składany w NFZ może spowodowałoby brak przedłużenia umowy lub zmianę podejścia właścicielki.
    5. By rozszerzyć dostęp mieszkańcom do większej liczby przychodni, podjęliśmy 3 lata temu starania w UM, by przywrócić komunikację po Moniuszki lub utworzyć nową linię autobusową po Wielkiej Wyspie, umożliwiającą dojazd do przychodni na Olszewskiego. Taka linia będzie uruchomiona 25.10.21. Informacja tym jest na stronie FB Klubu Seniora. Czyli będzie wybór między „naszą” małą, tą dużą na Stadionie i tą na Olszewskiego.
    6. Od 3 lat każdy mieszkaniec senior ma wsparcie w ramach różnych programów WCRS, np. możliwość darmowego dojazdu taksówką do urzędu lub do lekarza i z powrotem. Zakres pomocy seniorom można znaleźć dla różnych grup wiekowych na WROCŁAWSKA KARTA SENIORA | Wrocławskie Centrum Seniora (seniorzy.wroclaw.pl). Żadna uchwała np. Radu Osiedla nie zmusi kogoś do bycia wolontariuszem! To ludzie sami muszą czuć taką potrzebę.
    7. Jeśli chodzi o relacje międzyludzkie – to taki mieliśmy założenia, by stworzyć od zera mieszkańcom możliwość „spotykania się”. Pan niejednokrotnie uczestniczył w takich spotkaniach, a nawet Pan sam dzielił się swoimi doświadczeniami. Jako Rada Osiedla otworzyliśmy pierwszy CAL we Wrocławiu, a mieszkańcy powołali Klub Seniora, który do dziś funkcjonuje w trybie wolontariatu (w sprawozdaniu dostarczonym mieszkańcom w czerwcu za 4 lata działania Rady, zawarte były wszelkie informacje o tym co się działo). Zgodnie z zapowiedziami Prezydenta Sutryka – działalność CAL została powierzona organizacjom pozarządowymi - od 2 lat CAL prowadzi Stowarzyszenie SAAL. Obecnie Klub Seniora prowadzi 14 projektów na rzecz mieszkańców, których program zajęć jest na FB. Każdy mieszkaniec może uruchomić własny projekt i go realizować ze wsparciem finansowym Rady Osiedla.
    8. Nie było konfliktu Rady Osiedla z Proboszczem – był na otwarciu budynku i CAL, corocznie był zapraszany na wigilię, na imprezę Dnia Dziecka, Rada organizowała corocznie Mikołaja w kościele fundując paczki. Ale proszę pamiętać, że mieszkańcami nie są tylko katolicy. Rada przez całe 4 lata była wolna od polityki, czy innych priorytetów niż dobro wszystkich mieszkańców.
    Kończąc – jestem wdzięczny za apel pójścia na wybory, bo dzięki dobrym wyborom będzie mogło angażować się w prace na osiedlu nie 3-4 osoby, a całe 15!

    OdpowiedzUsuń
  2. Szanowny Panie Krzysztofie.
    W pierwszym rzędzie składam gratulacje z powodu wyboru na Przewodniczącego RO i myślę, że tak jak dotychczas z pożytkiem wykorzysta Pan czas nowej kadencji. Jednocześnie odniosę się do Pańskiego komentarza na moim blogu. Przeczytałem go z uwagą i przeraziłem się wyrażoną opinią w sprawie opieki zdrowotnej mieszkańców naszego osiedla. Nie odpowiedziałem natychmiast, bo choroba i inne wydarzenia przeszkodziły, jednak cały czas byłem przy owym temacie. Obecnie podłapując chwilę czasu odpowiem co mnie przeraziło. Słowa wyrażania nadziei, że NFZ nie podpisze z właścicielką Przychodni Zdrowia na Moniuszki umowy na następny okres zabrzmiały jak wyrok. Oznacza to likwidację jedynej PZ będącej w centrum osiedli Zacisze Zalesia i Szczytnik. Może Pan jako człowiek w pełni sił i zmotoryzowany dojść lub dojechać wraz z rodziną do oddalonej PZ na Parkowej, Stadionie Olimpijskim, czy korzystać na innym osiedlu przy ulicy Olszewskiego. Jednak nasze osiedla zamieszkują przeważnie ludzie starzy i schorowani dla których odległości do wymienionych Przychodni Zdrowia są kosmiczne. Wystarczy w dniu szczepień obserwować PZ na Moniuszki i zobaczyć jak snują się do niej starzy ludzie. Tą PZ mają pod nosem, natomiast wymienione przez Pana są dla większości nieosiągalne. Wymienił Pan uruchamianą linię autobusową, ale do Przychodni Zdrowia na Stadionie Olimpijskim trzeba przejść przez cały Park Szczytnicki. Natomiast Przychodnia Zdrowia na Olszewskiego jest daleko na innym osiedlu. Nie wolno pozbawiać naszego osiedla Służby Zdrowia. Uważam, że w wyniku nadchodzącej pandemii należy zwiększyć na osiedlu Służbę Zdrowia. Widzę taką możliwość przez adaptację pomieszczeń w budynku przy ulicy Chopina 9A. Jest to budynek własności Miasta i oddany do użytkowania mieszkańcom naszego osiedla. Prosiłbym rozważyć moją propozycję i powalczyć o lokalizację jej w budynku przy Chopina9A. Było by to zwiększenie wykorzystania tego dużego budynku dla dobra mieszkańców.

    OdpowiedzUsuń
  3. Dalsza część odpowiedzi na komentarz. W punkcie 6 swojego komentarza poruszył Pan sprawę programu Żółty Parasol, dotyczący taksi75 czyli 2 darmowych przejazdów taksi. Otóż program nie działa, bo został obwarowany tak wielu obostrzeniami, że uniemożliwia korzystanie z niego. Wyklucza możliwość korzystania w wypadku choroby. Praktycznie działa z miesięcznym wyprzedzeniem. Poniżej punkty które musi spełnić posiadacz Złotej Karty Seniora.
    1. Musisz to zrobić minimum 3 dni przed planowanym kursem.
    2. Telefon jest czynny od pon do piątku w godz. 8:00-17:00
    3. Powiedz nam skąd i o której mamy Cię zabrać oraz jaki będzie cel podróży.
    4. Możesz jechać tylko do lekarza, urzędu i na cmentarz
    5. Taksówka nie może wyjeżdżać poza granice Wrocławia.
    6. Kursy realizowane są tylko w dni robocze od 7:00-19:00
    7. Jeśli chcesz jechać z kimś musisz nam to powiedzieć od razu.
    8. Osoba towarzysząca musi mieć minimum 16 lat.
    9. Jeśli chcesz wrócić taksówką z góry określ dokładną godzinę powrotu.
    10. Kurs powrotny to osobny kurs , który wlicza się do Twojego limitu przejazdów.
    11. W taksówce pokaż swoją Złotą Kartę Seniora
    12. Po skończonym kursie podpisz taksówkarzowi oświadczenie
    13. W 2020 r. możesz skorzystać z max. 2 przejazdów w miesiącu
    14. Przyjmiemy Twoje zlecenie pod warunkiem dostępności środków finansowych
    Wynika z powyższego, że program pomocy dla starej osoby został tak obwarowany ograniczeniami, że w wypadku krytycznym uniemożliwił korzystanie z bezpłatnej taksi. Pieniądze prawdopodobnie Unijne wydane na program Żółty Parasol zostały wykorzystane na etaty dla utworzenia taksi75 dla znajomych i brakło ich dla potrzebujących. Najłatwiej byłoby za owe pieniądze zakupić bilety wręczone osobom powyżej +75 którymi zapłacą w każdej taksi bez ograniczeń. Byłaby to większa korzyść nawet wówczas, gdyby jakaś babcia pojechała taksi na obiad do wnuczki.
    Panie Przewodniczący Zarządu Rady Osiedla. Proszę wziąć pod uwagę szczególnie niebezpieczne ograniczenie Służby Zdrowia przez likwidację Przychodni Zdrowia „Witas”. Uważam, że można to zrobić jedynie przez zastąpienie jej Przychodnią Państwowej Służby Zdrowia, a najłatwiej przez lokalizację w budynku własności Miasta przy ulicy Chopina 9A.
    Serdecznie pozdrawiam Teofil Lenartowicz

    OdpowiedzUsuń