O spotkaniu w „Loteczce” odbytym 14 czerwca
Spotkanie powyższe odbyło się pod znakiem prezentacji zdjęć z Londyńskiego Muzeum Lotnictwa. Muzeum to zwiedził prezes Piotr Radomski podczas pobytu w Londynie wykonując sporo zdjęć historycznych samolotów.
Prezes Piotr Radomski |
Zdjęcia prezentowane i omawiane przez prezesa na wyświetlaczu wywoływały spore zainteresowanie. Ogromną wiedzą lotniczą wykazał się członek Loteczki Bogdan Ginter. Niemal po każdym zdjęciu nawiązywał do danych technicznych, zastosowań i historii samolotu, a była to cała gamma wszelkich samolotów od zarania dziejów lotnictwa po ówczesne czasy.
Siedzą Bogdan Ginter, Mieczysław Przybylski i Wiesław Mercik |
Po zakończeniu prezentacji odbyła się dyskusja, w której nawiązałem jak dalecy jesteśmy w dokumentowaniu wydarzeń lotniczych od 1918 roku, kiedy zdobyliśmy Niepodległości Polski. Dałem kilka przykładów, jak wiele lotniczych historii ginie z braku zainteresowań odpowiedzialnych za ten stan władz i konkretnych osób. Przykładem moje miasto Mielec, gdzie z okazji rocznic Niepodległości Polski nie wspomina się, że jest równocześnie rocznicą lotniczego Mielca. Dokumentów i dowodów nie brakuje, a mimo tego święcimy tylko rocznicę przemysłu lotniczego 1938, z uporem nie wspominając o 20-letnich wcześniejszych bogatych lotniczych tradycjach Braci Działowskich.
Nawiązałem też
do wydarzeń majowego spotkania, gdzie świętowałem 95 urodziny. Jak wiadomo
wykonane i wysłane przez Andrzeja Szymczaka – prezesa WKSL na fotograficznym
papierze ujęć i duży mój z żoną portret nie dotarły do rąk Zarządu Loteczki. Przyszły
pocztą dopiero po tygodniu. I stąd 25 maja prezes Piotr Radomski i dwaj
wiceprezesi Edward Sobczak i Paweł Bamberski pofatygowali się i w domu
uroczyście wraz z kwiatami przekazali mi wykonane dzieła. Duży portret
powiesiła żona Lidka na ścianie. Natomiast pozostałe rzeczy w których
dziękowałem za przynależność do Loteczki rozdałem na czerwcowym spotkaniu.
Należy się serdeczne podziękowanie Andrzejowi Szymczakowi za trud i poniesione
koszty wykonania tych pięknych dzieł.
Edward Sobczak, Paweł Bamberski, Teofil Lenartowicz i Piotr Radomski po przekazaniu mi w postaci prezentu portretu wykonanego przez Andrzeja Szymczaka |
Portret został natychmiast przez żonę Lidkę powieszony na ścianie |
Stanisław Błasiak zabierając głos opowiedział o tragicznej sytuacji życiowej Mieczysława Kozdry. Ten pilot szybowcowy i członek Loteczki mieszkający na Lubelszczyźnie jest zupełnie sam i ciężko chory. Żona ma demencję i przebywa w domu opieki. Taki często bywa los ludzi starych.
Honorowy prezes Loteczki Stanisław Błasiak |
Poniżej pozostałe zdjęcia.
Jerzy Urbański, Bolesława Jońca i Edward Sobczak |
Lidia Lenartowicz, Bogdan Ginter, Mieczysław Przybylski i Wiesław Mercik |
Na spotkaniu |
Wspaniały wrocławski aktor Robert Gonera jest przepełniony lotniczą pasją i stąd jego członkostwo w klubie lotników Loteczka |
Stanisław Błasiak, Leszek Wlazło i Andrzej Cichoński |
W kilku słowach pragnę taż wspomnieć o zbliżającej się Gali Złotej Lotki, która odbędzie się w sobotę 1 lipca 2023.
W „Orlim Gnieździe” przy ulicy Przybyły za wybitne osiągnięcia lotnicze wręczone zostaną siedmiu osobom statuetki „Złotej Lotki” i posadzone zostaną dęby na ich cześć w Alei Chwały. Aleja się rozrasta i ma około 170 dębów, w tym mój wyrosły już do wysokości pierwszego piętra. Oj będzie się działo w sobotę.
Teofil Lenartowicz
Wrocław, dnia 28 czerwca 2023