czwartek, 13 grudnia 2018

Wystawa Śląskiego Towarzystwa Genealogicznego


Wystawa Śląskiego Towarzystwa Genealogicznego 
Interesująca wystawa pt. „Tożsamość Miasta i Odcienie Niepodległości” otwarta została 7 grudnia br. na dworcu głównym PKP we Wrocławiu. Będzie można ją oglądać przez cały grudzień na II piętrze w bibliotece powszechnej nr 12.

Zachęcam do obejrzenia wystawy, gdyż jest ona wyjątkowo interesująca nie tylko dlatego, że przedstawia losy rodzin składających się na dzisiejszą społeczność, lecz interesujący są ludzie tworzący ową wystawę.
Z prawej Jadwiga Kaleta bardzo ofiarnie poświęcająca swój czas w ŚTG

Maja Skarżyńńska działalność jak wyżej

Ryszard Pawlikowski - niestrudzony w działaniu i na każde zawołanie do pracy

Ta uśmiechnięta pani również

Jak wyżej

Maciej Róg, jak wyżej

Maja SKarżyńska przy wykonanej przez siebie planszy


Lidia Patorska Lenartowicz na wystawie

Jadwiga Kaleta ze swoim zakochanym w babci wnukiem

Kiedy w dzisiejszym świecie w pogoni za pieniądzem przeliczamy wszelkie działania na pieniądze, warto poznać ludzi, którzy nie wpisują się w ową rzeczywistość. Temu pragnę poświęcić kilka słów.
Nie wiem czemu to przypisać, że właśnie wśród członków ŚTG znajdują się ludzie, którzy dla społecznej potrzeby wkładają swój twórczy wysiłek. Nie chodzi tylko o wykonane i zaprezentowane na wystawie plansze, lecz praca z której korzyści będą mieć wszyscy. Wystawa częściowo odpowiada na pytanie o działalność ŚTG. Natomiast ja pragnę przy okazji podkreślić ofiarność niektórych członków. Nie będę ich wymieniał, aby nikogo nie pominąć, Nazwiska ich można znaleźć poniżej na stronie ŚTG.
Do owoców prac ŚTG należą zapewne Parantele. Jest to wychodzący od kilku lat rocznik, w którym znajdziemy wiele bardzo ciekawych informacji dotyczących genealogii członków ŚTG.
Także w Archiwum Państwowym we Wrocławiu woluntariusze ŚTG poświęcają czas nad dokumentacją Państwowego Urzędu Repatriacyjnego, działającego w latach 40-tych ub. wieku. Dzięki wydobyciu na światło dzienne informacji kto, skąd, gdzie i z czym przybył na Ziemie Odzyskane, będzie można to znajdować w Internecie. Warto podkreślić, że w początkach współpracy z AP jego kierownictwo podchodziło z rezerwą do woluntariuszy, co po kilku latach uległo całkowitej zmianie, ze względu na znaczący postęp w skanowaniu i digitalizacji dokumentów.
Poza tym członkowie ŚTG z inwentaryzowali kilka wrocławskich cmentarzy dzięki czemu będzie można łatwiej odnaleźć poszukiwane groby zmarłych.
Istnieją też warsztaty, gdzie można co miesiąc pogłębiać wiedzę w genealogicznych poszukiwaniach. Podobnie w spotkaniach członków w bibliotece Grafit, gdzie poprzez kontakty z wybitnymi zaproszonymi na prelekcje ludźmi można podnosić swoją wiedzę.
Istnieje świetnie działająca strona internetowa, gdzie można znaleźć informacje o wydarzeniach i spotkaniach ŚTG http://genealodzy.wroclaw.pl/
Powyższe powoduje popularność i wzrost liczby członków.
Wracając do otwartej wystawy przedstawiam kilka fotek z jej otwarcia dopełniających powyższy tekst.
Zaprezentowana na wystawie plansza

Jak wyżej

Jak wyżej

Jak wyżej

Jak wyżej

Jak wyżej

Jak wyżej

Jak wyżej

Jak wyżej

Jak wyżej

Jak wyżej

Jak wyżej

Jak wyżej

Jak wyżej

Jak wyżej

Jak wyżej

Jak wyżej

Jak wyżej

Barbara Król, Wisia i NN

Wystawę otworzyła prezes ŚTG - Majka Rągowska i kierowniczka biblioteki powszechnej nr 12, gdzie otwarto wystawę 

Jak wyżej, a wśrodku jeszcze Zbigniew Liguz - jeden z wybitniejszych działaczy ŚTG

Na pierwszym planie Jadzia Kaleta starająca się wciągać w arkana genealogi swojego wnuka

Przybyli na otwarcie wystawy czekają na program rozrywkowy, który za chwilę się odbędzie

Jak wyżej

Jak wyżej

Młody człowiek, pracownik AP w programie rozrywkowym odśpiewał kilka pięknych piosenek

Zasłuchani w piosenkach

Jak wyżej

Jak wyżej

Osobiście ze względu na wiek jestem już tylko kibicem powyższych działań. Literki z genealogicznych dokumentów robią mi już taki mętlik w głowie, że zakończyłem działanie. Pomimo, że wiele chciałbym jeszcze wiedzieć.
Teofil Lenartowicz
Wrocław, dnia 13 grudnia 2018 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz