niedziela, 19 października 2014

Pażdziernikowe spotkanie Śląskiego Towarzystwa Genealogicznego



Październikowe spotkanie Śląskiego Towarzystwa Genealogicznego

            Comiesięczne spotkanie ŚTG we Wrocławiu w październiku 2014 odbyło się pod znakiem spotkania z profesorem Stanisławem Sławomirem Nicieją autorem cyklu książek o tematyce miast kresowych. Mieszka w Opolu i jest profesorem Instytutu Opolskiego będąc autorem 14 książek i około 400 artykułów naukowych. Profesor w ciekawy sposób opowiedział w jaki sposób zbiera materiały do swych książek obrazowo przedstawiając warsztat swojej literackiej pracy. Na tomy jego książek składają się liczne wyjazdy do miast kresowych, wywiady z pozostałymi na Kresach Wschodnich mieszkańcami tamtych ziem, oraz materiałami w postaci zdjęć i tekstów zdobytych od wnuków przodków żyjących dawniej na Kresach. O swojej żmudnej pracy wypowiada się, że szufladkuje zdobywane materiały pod nazwami Kresowych Miast, a następnie z szufladki o sporej ilości materiałów tworzy dawny historyczny opis. Tworzy historyczny rys danego miasta i mieszkańców, a następnie przeskakuje do ich potomków żyjących obecnie w różnych miastach Polski. Opisy dotyczą więc zarówno dawne wydarzenia i przodków oraz życie ich potomków w obecnej Polsce. Profesor Nicieja swą barwną opowieścią i żywą w trakcie gestykulacją porwał słuchających zdobywając liczne brawa.
            Obecnie ukazał się III-ci i IV-ty tom jego książek pt. Kresowa Atlantyda. Historia i Mitologia Miast Kresowych. W tomie III przedstawił Zaleszczyki, Kosów, Chodorów, Kałusz i Abację, natomiast w tomie IV Kołomyję, Żabie i Dobromil. W następnych tomach będą następować opisy łącznie do 200 miast kresowych, co jak widać jest żmudną i gigantyczną pracą.
            W swoich słowach III tomu pisze on cytuję: „Nie słabnie we mnie wiara i przekonanie, że uda mi się przestawić dzieje 200 miast, które zostały poza granicą wschodnią Polski wytyczoną w Jałcie w 1945 roku przez wielką trójkę Stalina, Churchilla, Roosvelta. Zbyt długo na ten temat panowało w historiografii polskiej milczenie. Dobrze więc się stało, że od kilkunastu lat mogę działać w dużym kręgu osób, które pragną to milczenie przełamać i wprowadzić do historiografii polskiej specyficzny smak i aromat Kresów Wschodnich dawnej Rzeczypospolitej, gdzie ludzie nie tylko cierpieli i ginęli z rąk okrutnych oprawców, ale też żyli szczęśliwie, godnie mądrze, tworzyli dzieła wielkie i szlachetne.” Koniec cytatu.
            Po spotkaniu i wyświetlonym filmie można było nabyć książki z jego dedykacją. Było to wspaniałe i ciekawe spotkanie i aby więcej takich spotkań pojawiało się w ŚTG.
            Poniżej prezentuję kilka zdjęć uzyskanych grzecznościowo od pana Kazimierza Cieplika.












środa, 1 października 2014

Pozdrowienia z Kudowej Zdroju.

Pozdrowienia z Kudowej Zdroju!

            Moc najserdeczniejszych pozdrowień z sanatoryjnego pobytu w Kudowej Zdroju przesyłają dla Rodziny i wszystkich znajomych Teofil i Lidia Lenartowicz. Szczególne lotnicze pozdrowienia przesyłamy całej Lotniczej Braci zrzeszonej w Klubie Lotników „Loteczka”, Dolnośląskiej Akademii Lotniczej i wszystkim znajomym mechanikom lotniczym, pilotom doświadczanym, znajomym Agro-lotnikom i innym z Wrocławia i Mielca. Pozdrowienia kierujemy do znajomych z Śląskiego Towarzystwa Genealogicznego z siedzibą we Wrocławiu, oraz wszystkich byłych i obecnych sąsiadów.
            Pobyt spędziliśmy wspaniale. Pogoda, zabiegi, obsługa, lokum i spacery po parku udane i pożyteczne. Coś niecoś zwiedziliśmy i posłuchaliśmy muzykalnych widowisk, a w tym muzyki samotnego grajka wygrywającego na harmonii całymi popołudniami, stare dawno zapomniane melodie. Mieliśmy wspaniałe towarzystwo przy stoliku, a byli to Ślązacy z Rudy Śląskiej pani Bronisława i Jerzy Mrozek, którym tą drogą składamy podziękowania za miłe rozmowy i towarzystwo. Dziękujemy i pozdrawiamy.
            Poniżej kilka zdjęć z pobytu.










Teofil i Lidia Lenartowicz
Kudowa Zdrój dnia 1.10.2014